Gdy należy znaleźć drogę… na urlop.

Wycieczki organizowane przez pośredników powoli odchodzą do lamusa. Polacy coraz częściej preferują udać się na urlop na własną odpowiedzialność. Oprócz tego, że zyskujemy swobodę na urlopie decydując się na taką wycieczkę, to musimy mieć z tyłu głowy, że niesie to za sobą także ryzyko.

najnowsze statystyki wskazują, że na krajowe urlop własnym pojazdem pojedzie aż 72% Polaków. Na kolej zdecyduje się tylko 16%, a komunikację autobusową wybierze 14% z nas. Te statystyki różnią się, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Tutaj oczywiście dominującym środkiem transportu pozostanie samolot, jednak na wóz zdecyduje się aż 36% Polaków.

Stres w trasie

Tak duży odsetek osób jeżdżących autem pozwala przypuszczać, że, jak co roku, główne trasy do wakacyjnych regionów będą zakorkowane. Konieczność jazdy na najniższych biegach oraz frustracja związane ze spędzaniem wielu godzin w korku są częstą powodem wypadków i awarii na drogach. Dlatego też należy przygotować się oraz swój wóz na podróż za miasto.

Z danych Policji wynika, że to właśnie lipiec i sierpień są miesiącami, w których ma miejsce najwięcej wypadków na drogach. Aby zmniejszyć ryzyko znalezienia się w tych – statystykach, warto zapoznać się z kilkoma warunkami, do stosowania których przekonują znawcy.

Każdą dłuższą podróż samochodem powinien poprzedzić dokładny przegląd samochodu. Wizyta na stacji kontroli pojazdów jest niezbędna. Ten wymieni płyny i oleje, wypróbuje hamulce, skrzynię biegów, sprawność wycieraczek oraz pasów bezpieczeństwa. Warto też wyczyścić wóz przed wyjazdem, gdyż np. w Rosji prawo przewidują mandat za jazdę brudnym autem 😉

Wielu z nas zapomina jednak o tym, by zatroszczyć się o swój samochód lub świadomie z tego rezygnuje podczas innych przygotowań do urlopu.
Jeśli nie sprawdziliśmy stanu technicznego pojazdu przed wycieczką lub po przeglądzie w dalszym ciągu mamy obawy co do przebiegu zagranicznej podróży własnym samochodem, to warto dokupić ubezpieczenie assistance. Wydając np. 200 zł rocznie nasze auto będzie chronione przez cały rok, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki niemu nie musimy ryzykować, że stłuczka na urlopie skończy się nietanią naprawą lub holowaniem. Wszystko to będzie wykonane bezpłatnie, w zakresie wykupionego polisy. obejmuje ono pomoc również w przypadku zatrzaśnięcia kluczy w samochodzie, wlania nieodpowiedniego benzyny lub jego braku w miejscu, w którym od najbliższej stacji dzieli nas.

Niezbędnik kierowcy

Szykując się do wyjazdu skrupulatnie zapełniamy walizkę, mieszcząc w niej to, co niezbędne do tego, by dobrze i bez nerwów spędzić czas. Taka sama reguła powinna mieć miejsce w trakcie przygotowywania do drogi naszego wozu. wszechstronne wyposażenie pojazdu to nie tylko wymóg bezproblemowej jazdy, ale także obowiązujące w Polsce regulacja. Przed wyprawą należy upewnić się, czy nie brakuje nam któregoś z tych przedmiotów: trójkąt ostrzegawczy, zapasowy zestaw żarówek, gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa.

Przed wycieczką do obcego kraju nie zapominajmy także o poznaniu reguł, jakie przestrzegane są w państwach, przez które będziemy mijać. To, co dla nas wydaje się naturalne, nie zawsze musi takie być gdzie indziej. Wszędzie bowiem panuje taka sama reguła: nieznajomość prawa nie jest powodem, by go nie przestrzegać.