Kto prowadzi na drogach

Młodzi narzekają na starych, a starzy na młodych, kobiety na facetów a faceci na kobiety – to znana od wieków prawidłowość, która sprawdza się też na drodze. Kierowcy nie mogą się dogadać się w kwestii tego kto na drodze jest lepszy. Oczywiście większość ze zmotoryzowanych uważa, że jeździ szczególnie dobrze a reszta to niedouczona masa. I kto tu ma rację? W dotarciu do celu i starszym i młodszym, i kobietom i facetom pomagają nawigacje a także wzajemne zrozumienie.

Młoda krew, burzliwa droga?

Młody kierowca może mieć początkowo problemy z dobrą koordynacją i sprawnym prowadzeniem auta – doświadczenie jest często niezbędne. Dojazd do celu jest łatwiejszy jeżeli kierowca sięgnie po nawigacje, których jest na rynku naprawdę mnóstwo. Nie można jednak ślepo ufać technologii i wyłączać myślenia. Nawigacja ma pomagać a nie zastępować kierowcę. Nawet jeżeli młody kierowca jest jeszcze nieco nieopierzony to sprzyja mu biologia – młode osobniki wykazują szybszy czas reakcji i mogą pochwalić się większą wytrzymałością fizyczną. To przydaje się w trasie.

Starszeństwo zobowiązuje

Starsi kierowcy może nie mają już tak dobrego refleksu sprawnych oczu jednak ich atutem jest doświadczenie, pokora i rozwaga. Zresztą, to, że ktoś ma na karku 70 lat nie znaczy od razu, że jest niezdolny do prowadzenia auta. Istnieją ludzie starci, którzy są w lepszej formie niż niejedne 50latek. Zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych to indywidualna sprawa. Z drugiej jednak strony, jeżeli dana osoba źle się czuje, prawie nie widzi i reaguje z opóźnieniem powinna ona oddać kluczyki.

Płeć piękna

Teraz kobiety – w powszechnym mniemaniu są rozsądnymi choć często mniej zdolnymi kierowcami. To nie do końca prawda – znajdziemy kobiety-piratów drogowych jak i panie, które parkują perfekcyjnie w nawet niesprzyjających warunkach. Fakt faktem, że kobiety mają statystycznie mniej rozwinięta orientacje przestrzenną – stąd mogą brać się problemy z parkowaniem. Z drugiej strony prawda jest też taka, że co roku panie powodują znacznie mniej wypadków niż panowie, a kierujących kobiet nie jest wcale tak mało.

Panowie przodem? Zależy gdzie!

Panowie lubią docisnąć czasem gaz i podchodzą do prowadzenia samochodu bardziej ambicjonalnie. Czasem zdawać się może jakby coś chcieli komuś udowodnić. Ładny samochód to dla wielu mężczyzn wyznacznik ogólnej atrakcyjności i obiekt pożądania. Panom nie można jednak odmówić większego zdecydowania na drodze no i siły – to oni raczej zajmą się wymianą koła i pchaniem auta. Zdaje się, że na drodze potrzebni są nie tyle starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni co po prostu dobrzy kierowcy!