kontrola policji

Powtórka dla kierowcy

Wiedza szybko wyparowuje z głowy – także ta dotycząca mniej znanych zasad ruchu drogowego. Dlatego też, aby uniknąć przykrych niespodzianek warto zawczasu sobie co nieco poprzypominać. Na edukację nigdy nie jest za późno, a po co narażać się na mandaty czy wypadek? Tak więc – do dzieła!

Błędy i niedopatrzenia kierowców wynikają czasem ze złośliwości, czasem ze zdenerwowania a czasem ze zwykłego zapominalstwa. Dlatego poniżej mała powtórka z podstawowych i mniej podstawowych zasad ruchu drogowego.

Zajmowanie na jezdni więcej niż jednego wyznaczonego pasa ruchu oznacza mandat wynoszący min.100 zł. Warto pamiętać też o ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu. W przeciwnym razie, portfel kierowcy może zubożeć o 250 zł nie mówiąc już o ogromnym zagrożeniu bezpieczeństwa drogowego. Nie zapominajmy też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa podczas jazdy – zaniedbanie tego obowiązku może sprowadzić na kierowcę 100 zł mandatu. Jeśli w bez pasów będzie jeździć więcej osób to kwota będzie odpowiednio wyższa. Uwaga na maluchy – przewożenie dziecka bez właściwego fotelika ochronnego grozi karą mandatu opiewającego na sumę 150 zł. Kary czekają też na wielbicieli rozmów telefonicznych – kto prowadzi auto trzymając słuchawkę telefonu naraża się na niebezpieczeństwo i groźbę utraty 200 zł!

Włączając się do ruchu pamiętajmy aby ustąpić innym pierwszeństwa. W przeciwnym razie ryzykujemy stłuczkę, wypadek i karę 300 złotych. Hamowanie jest proste? No właśnie nie zawsze – jeśli ktoś hamuje w taki sposób, że powoduje zagrożenie ruchu bądź jego utrudnienie to musi liczyć się nie tylko z gniewem pozostałych uczestników ruchu, ale także z mandatem opiewającym na sumę mieszczącą się w widełkach między 100 a 300 zł. Niektórzy mawiają, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Coś w tym jest – kto jedzie tak wolno, że utrudnia innym ruch może otrzymać karę w wysokości od 50 do 200 zł. Ostrożnie także z zawracaniem – to dosyć skomplikowany manewr, którego nie można wykonywać w tunelach, na mostach, na wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych. Kto złamie ten przepis będzie musiał zapłacić 200 zł. Jeśli chcemy zmienić pas ruchu to również musimy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy na pasie już się znajdują. W przeciwnym razie prosimy się o wypadek, stłuczkę i mandat w wysokości 250 zł.

Wyprzedzanie też może sprawiać kłopoty – zwłaszcza mniej doświadczonym kierowcom. Dokonując wyprzedzania trzeba być bardzo ostrożnym, ale też zdecydowanym. Przed przystąpieniem do manewru trzeba upewnić się, że mamy odpowiednią widoczność i nie utrudnimy ruchu oraz, że ktoś za nami nie rozpoczął takiego samego manewru. W innym razie zapąłcimy 250 zł kary. Pamiętajmy, że nie wolno poprzedzać na przejściach dla pierwszych bezpośrednio przed nimi – w przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 200 zł.