Samochód do zadań specjalnych

To mit, że samochód służy tylko do jeżdżenia. Przecież każdy używa go w trochę innym celu, a nawet do zadań specjalnych Jeszcze bardziej sprawa komplikuje się jeśli spojrzeć na auta firmowe. One też pełnią różne mniej i bardziej ważne funkcje. Cała sztuka polega na tym aby je dobrze zidentyfikować. Problemem bywa też zarządzanie taką flotą – monitoring pojazdów wszystkiego za nas nie załatwi. Oto garść porad i informacji na temat floty. Znałeś je wszystkie?

Tak jak dla niektórych kierowców auto jest narzędziem transportu albo prestiżu tak też wygląda sytuacja w flotach. Dziś rodzajów flot jest praktycznie tyle ile firm, które je posiadają. Niektóre firmy potrzebują przecież tylko aut dostawczych, jeszcze inne zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistyczny sprzęt czyli na przykład jeżdżące chłodnie. Jeszcze inne przedsiębiorstwa potrzebują kilka modeli średniej klasy dla szeregowych handlowców. Większe firmy celować będą pewno a autach pełniących funkcje reprezentacyjne – nic nie robi przecież takiego wrażenia jak klasyczne, czarne auto z którego wysiada mężczyzna w idealnie skrojonym garniturze.

Różne auta – kompletujemy flotę

samochody-w-firmieZorganizowanie floty w firmie wymaga po pierwsze dobrego planu, po drugie budżety po trzecie kogoś kto zepnie wszystko organizacyjnie. Jest co robić – nawet jeśli w grę wchodzi mała flota. Trzeba ustalić przecież ilu i jakich samochodów potrzebuje firma. Potem negocjuje się warunki z dealerami, zwykle w grę wchodzi leasingowanie tego zakupu. Dlatego tak ważna jest kwestia budżetu. Flota samochodów kosztuje. Samo kompletowanie floty to można powiedzieć pikuś. Później wydatków wcale nie ma mniej – tankowanie, mycie serwisowanie. Faktur a co za tym idzie wydatków jest niemiara. Dobry plan pozwoli jest trzymać w ryzach.

Pod kontrolą

Na co dzień flotowe wydatki pomoże trzymać na smyczy też monitoring pojazdów. To sprytne narzędzie, które pomaga obniżać koszty utrzymania floty. Systemy te opierają się na technologi gps – i pozwalają śledzić pozycję poszczególnych pojazdów i tras jakie one przejechały w danym okresie. auto-pod-kontrolaZwykle sama obecność takiego systemu powstrzymuje kierowców przed nadużywaniem aut służbowych i na przykład wykorzystanie ich w celach prywatnych. Jeżeli chcemy uniknąć nieporozumień lepiej stawiać sprawę jasno – trzeba stworzyć w tym celu regulamin korzystania aż floty i prosić pracowników o podpisanie oświadczenia w którym zobowiążą się do przestrzegania zapisów regulaminu. W regulaminie można na przykład napisać, że samochody można wykorzystywać tylko do spraw zawodowych.

Pan od floty

Przy większych flotach samochody z reguły oddaje się pod zarząd profesjonalnego fleet managera. Taka osoba potrafi nie tylko zarządzać samochodami, ale także relacjami z ludźmi. To ważne – manager floty musi przecież dogadać się zresztą załogi.