Samochód – na czym oszczędzać, a na czym nie ?

Praktycznie każdy przeciętny kierowca, który nie jest miliarderem zadawał sobie takie pytanie. W końcu utrzymanie auta kosztuje. Już sam jego zakup to pokaźny wydatek, a jeszcze pod uwagę trzeba wziąć koszty eksploatacji. Uzbiera się pokaźna sumka. Dla tych, którzy chcą ograniczyć moto-wydatki, a jednocześnie nie chcą oszczędzać za wszelką cenę przygotowaliśmy ten poradnik!

Nie na wszystkim można i nie na wszystkim warto oszczędzać. Ta prawda dotyczy nie tylko zmotoryzowanych. Czasem lepiej zapłacić raz i mieć spokój, czasem zaś można w prosty sposób zaoszczędzić trochę grosza nie pogarszając bezpieczeństwa ani komfortu jazdy.

Przy zakupie auta – można taniej

oszczedzenia-na-samochodzieOszczędzać można od samego początku, czyli momentu w którym kupujemy samochód. Nowe modele, którymi wyjeżdża się prosto z salonu nie są raczej tanie. Kto nie dysponuje większą gotówką powinien rozejrzeć się za używanymi modelami. To wcale nie jest takie proste. Oferta jest bardzo szeroka – auta sprzedają zarówno ich bezpośredni właściciele (sieć tonie w ofertach) jak i komisy samochodowe. Warto uważać! Wiara w uczciwość i prawdomówność nabywcy może nasz dosłownie drogo kosztować. Auta z przebitym licznikiem, samochody powypadkowe – można się nieźle naciąć. Dlatego też sprawdzonym sposobem na uniknięcie rozczarowania jest zabranie na takie zakupy kogoś, kto zna się na samochodach i umie wykryć, które auto jest w przyzwoitym stanie a które jest tylko lekko podrasowanym gratem. Przy wyborze marki auta możemy zapewnić sobie (lub nie) oszczędności w przyszłości. Jeśli wybierzemy model, który mało pali, to będziemy mieli mniejsze wydatki na paliwo. Proste.

By jeździło się lepiej i taniej

Bright red gas pump inserted into an automobile gasoline tankTeraz kilka słów o kosztach eksploatacji. Ceny paliwa, zwłaszcza w dużych miastach są do siebie zbliżone, więc trudno tu o jakieś szczególne oszczędności, choć zawsze warto mieć oczy i uszy otwarte. Przy tankowaniu całego baku nawet niewielka różnica może zaowocować całkiem ładnymi oszczędnościami. Sporo kosztuje zwykle też ubezpieczenie OC/AC i jeśli ktoś chce to również assitance. Za bezwypadkową jazdę można liczyć na zniżki, opłaca się też porównywane ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Naprawy auta to temat rzeka. Stan techniczny pojazdu ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zatem nie można tu za wszelką cenę oszczędzać. Warto jednak poszukać rzetelnego mechanika, który doprowadzi auto do porządku za uczciwą cenę. Mycie auta można wykonać we własnym zakresie. Obyć można się bez niepotrzepanych gadżetów. Nie warto zatem oszczędzać na oponach – wymiana na zimowe to konieczność, przy czym można np. kupić dobre, używane opony zamiast drogich i nowych. Jak widać może być taniej!