Samochód – wydatki i korzyści

Każdy posiadacz samochodu musi liczyć się z tym, że oprócz korzyści jakie niesie ze sobą auto, wiąże się ono też z pewnymi wydatkami. Można mówić więc o pewnym bilansie zysków i strat. Wydatki mogą zaboleć, jednak rezygnacja z auta również. Co wybrać? Zdrowy rozsądek – każdy musi sam sobie rozstrzygnąć czy potrzebuje auta czy może jeszcze go na nie nie stać. Zobaczmy to przy bardziej szczegółowym rozpisaniu.

Jak wszystko na świecie także posiadanie samochodu kosztuje. Auto trzeba kupić i tankować. Do tego dochodzą kwestie ubezpieczenia i koszty ewentualnych napraw. W skali roku uzbierać może się niezła sumka. Dla wielu jest ona przerażająca, niektórzy tylko ze zrozumieniem kiwają głową. W każdym razie – oprócz kwestii finansowych trzeba też liczyć się też z czasem. W końcu trzeba mieć czas, czasem sporo czasu na wybór i zakup auta i załatwianie wszelkich formalności. Do tego dochodzą jeszcze cenne godziny spędzone przy załatwianiu ubezpieczenia i podczas tankowania. Jeśli auto odmawia posłuszeństwa (zdarza się najlepszym) to konieczna jest wizyta u mechanika, czyli kolejny czas, który trzeba poświęcić autu. Zresztą, nawet bez awarii trzeba liczyć się w taką wizytą np. na wymianę opon na zimowe.

Koszty i koszty

kluczyki-na-banknotachCzasowe i kosztowe wydatki ponoszone na auto to temat rzeka i właściwie nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o górne koszty. Kto chce może co chwila lakierować samochód na fantazyjne kolory i fundować mu woskowanie w najlepszych myjniach. Do tego dochodzą gadżety. Wielu zmotoryzowanych spędziło pewnie cały wieczór szukając i przeglądając najróżniejsze sklepy internetowe w poszukiwaniu ciekawych gadżetów. Możliwości jest mnóstwo. O ile niektóre gadżety skupiają się na zapewnieniu kierowcy rozrywki (np. maskotki), o tyle inne zapewniają dobrą atmosferę (zapachowe zawieszki). Istnieje też, całkiem pokaźna grupa gadżetów związanych z nawigacją i wzajemnym informowaniu się na drodze.

Rezygnacja z czterech kółek?

samochod-ekologicznyWydatki, jak wspominano wyżej, są spore, dlatego część osób rozważa rezygnację z samochodu. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest tańsze, ale wiąże się z niedogodnościami: tramwaje i autobusy mogą się spóźniać, co w zimie oznacza sterczenie na przystanku. Trzeba też wliczyć w koszty konieczność jazdy z innymi ludźmi. Z drugiej strony – takie podróże to okazja do poznania nowych osób i podczas jazdy busem czy tramwajem można np. poczytać. Zawsze można też spróbować korzystać z roweru lub chodzić pieszo – będzie zdrowiej!

Artykuł powstał dzięki współpracy z blogiem motoryzacyjnym jezowy-swiat.pl