Stereotyp siedzi za kółkiem

Wokół kierowców narosło sporo stereotypów – nikt nie jest w zasadzie bezpieczny. Obiegowe opinie krytykują i młodych i starych, a stereotypy imają się zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeśli spojrzeć na te stereotypy z przymrużeniem oka możemy liczyć na kawał dobrej zabawy. Ten, kto ma do siebie dystans może czytać dalej! Zapraszamy do lektury.

Kierowców ci u nas dostatek a następni adepci nauki jazdy próbują właśnie swoich sił w szkołach nauki jazdy. Trudno się dziwić w końcu prawo jazdy jest przydatne, tak w życiu zawodowym, jak i osobistym. Kto zdobędzie upragnione prawko czuje się – zresztą słusznie – dumny ze swojego dokonania. W końcu zdanie z powodzeniem egzaminu w WORD wcale nie jest taki prosty zadaniem i wielu osobom nastręcza trudności. Ci, którzy właśnie siadają za kółko w charakterze pełnoprawnych kierowców mogą czuć się już częścią sporej społeczności. Dodajmy też, ze społeczność kierowców postrzegana jest często niestety przez pryzmat stereotypów. Pośmiejmy się z nich teraz razem – mam z czego!

Pani i pan – komu należą się kluczyki?

Wojna płci trwa na drogach! Mężczyźni zarzucają kobietom niezdecydowanie i nieumiejętność parkowania. Panie podobno nie potrafią sprawnie prowadzić pojazdów, ani zrobić ładnej „zatoczki”. Zamiast skupiać uwagę na drodze, wesoło bujają w obłokach, patrzą w lusterka i poprawią makijaż. Tu kreska, tam kreska, jeszcze szminka o bęc! Stłuczka gotowa. To panie też są najczęściej obwiniane o zatory drogowe i niepotrzebne blokowanie skrzyżowań. Płeć piękna nie pozostaje dłużna i oskarża panów o brak rozsądku za kółkiem. Ma w tym trochę racji – jak mówią statystyki ¾ wypadków powodują właśnie panowie. Co jeszcze zarzuca się panom – na pewno brawurę i chęć szpanowania czterema kółkami.

Młody i stary na jednym stali skrzyżowaniu….

Teraz inna grupa – starzy i młodzi kierowcy. Młodzi obwiniani są o bezmyślność, brawurę i dzikie szarżowanie za kółkiem. Trochę sami na to zapracowali. Media co chwila informują o śmiertelnych powrotach z dyskotek, czy o młodych, narkotyzujących się kierowcach. Z drugiej jednak strony, młodzi kierowcy są zwykle bardzo sprawni fizycznie – mają świetną koordynację ręka – oko, potrafią szybko reagować, a przecież czas reakcji na drodze to szalenie ważny czynnik. Właśnie sprawność fizyczna uznawana jest powszechnie za wadę starszych kierowców. Stereotypu mówią, że staruszek za kółkiem to osoba, która w zasadzie nie wie co robi i jest nieobliczalna. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kierowca 60+ jest w złym stanie zdrowia. To kwestia bardzo indywidualna – wątpliwości nie ulega fakt, że za kółko powinny wsiadać osoby, które są w stanie je bezpiecznie i rozsądnie prowadzić.