Wypadki w liczbach

Choć z roku na rok w Polsce spada liczba wypadków, to nie ukrywajmy – na tle innych Państwa Europy nadal jesteśmy w ogonie. Sprawdźmy zatem jak wygląda to od strony przyczyn. Kto i kiedy powoduje najwięcej wypadków? Czy da się ich uniknąć?

Prawda jest prosta – większość wypadków mogłaby nie mieć miejsca gdyby kierowcy nie przekraczali dozwolonej prędkości a wszyscy uczestnicy ruchu przestrzegali przepisów. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa a wypadki rządzą się swoimi prawidłowościami.

Kiedy występują?

Kiedy dochodzi do największej liczby wypadków? Co roku jest podobnie. Według danych policji w 2013 roku wypadki najczęściej miały miejsce w lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku. W każdym z tych miesięcy dochodziło do ok. 1/10 wszystkich wypadków. Ten rozkład nie powinien dziwić. W lipcu i sierpniu intensyfikuje się ruch samochodowy – o w końcu szczyt sezonu urlopowego. We wrześniu i październiku spada widoczność a to również sprzyja niestety wypadkom drogowym czy (w lepszym wariancie) stłuczkom.

Co dzień to wypadek? To zależy

Jeśli chodzi o dni tygodnia to można zaryzykować twierdzenie, że lepiej unikać wychodzenia na ulice w piątki – w te dni dochodzi do prawie 17% wszystkich wypadków. Najbardziej wypadkowe są też godziny popołudniowe. Teraz czas na paradoks, który dla wielu zmotoryzowanych będzie pewnie kubłem zimnej wody. Wielu osobom wydaje się, że do wypadków dochodzi podczas brzydkiej, deszczowej pogody. Statycznie rzecz biorąc jest inaczej. Dane policji za 2013 rok wyraźnie pokazują, że znakomita większość wypadków ma miejsce właśnie podczas ładnej pogody. W 2013 r. podczas dobrych warunków atmosferycznych doszło do ponad 22 tys. wypadków, podczas pochmurnej pogody do nieco ponad 8,5 tys, natomiast podczas deszczu do niecałych 4 tys. wypadków. Wniosek? Uważać trzeba podczas każdej pogody a słońce za oknem nie jest usprawiedliwieniem dla nadmiernej prędkości.

Na zabudowanym, na niezabudowanym

Wypadki w Polsce maja miejsce częściej na terenie zabudowanym niż na terenie niezabudowanym (stosunek wynosi tu: 26 078 do 9 769 ). Co ciekawe, wypadki zdarzają się zwykle na prostym odcinku drogi (19 214), potem na zakręcie, łuku (4 796) oraz na spadku (628) bądź wzniesieniu (466). Co jest przyczyną wypadków? Zwykle to nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa, czy nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Najczęściej mamy do czynienia ze zderzenie m bocznym, najechaniem na pieszego a potem z zderzeniem tylnym oraz czołowym. Większość wypadków jest niestety spowodowana przez błędy popełniane przez kierowców. Warto zatem powstrzymać się przed nadmiernym dociskaniem pedału gazu i jechać ostrożnie. Bezpieczna jazda do celu jest tego warta!