Za co, jaki mandat?

Kierowcy boją się mandatów jak ognia – nic dziwnego, bo jedna niepokorna podróż może pozbawić ich niezłej części dochodu. Zresztą słusznie – po to są przepisy aby ich przestrzegać. Warto też od czasu do czasu odświeżać wiedzę i wiedzieć co na nas czeka w razie złamania reguł gry.

Warto jeszcze dodać, że oprócz wymienionych poniżej kar finansowych, kierowcy łamiący przepisy dostają też od stróżów prawa punkty kare, które mogą szybko pozbawić ich prawa jazdy. Teraz sprawdźmy jakie mandaty czekają na niesubordynowanych uczestników ruchu. Oto najpopularniejsze przewinienia wraz z ich „cennikiem”.

Zaczniemy mocno – za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oprócz mandatu przypisanego do danego czyny, stróż prawa będzie mógł wlepić kierowcy nawet 500 zł dodatkowej kary. Tyle samo zapłaci kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość ponad 51 km/h. Kierowcy powinny pamiętać także o potrzeba najmłodszych – dzieci wozimy w specjalnych fotelikach ochronnych – brak fotelika nie tylko naraża malucha na wielkie niebezpieczeństwo, ale może skończyć się 150 zł kary. Co z dorosłymi pasażerami? Zmotoryzowani powinni dopilnować aby zapiali oni pasy bezpieczeństwa. W przeciwnym razie sami proszą się o karę 100 zł od każdego pasa, który powinien być zapięty a niestety nie jest. Nie warto przesadzać też z gościnnością – jeśli w samochodzie mamy miejsca dla 5 osób, to nie wpuszczajmy do niego 6 albo więcej. W takim wypadku nie dość, że narażamy wszystkich na niebezpieczeństwo to jeszcze możemy zapłacić karę zł od każdego „nadprogramowego” pasażera. Dobre oświetlenie też nie zaszkodzi – jego brak owszem! Za brak świateł od zmierzchu do świtu kierowca zapłaci 200 zł, natomiast o świtu do zmierzchu mniej, bo 100 zł.

Jedźmy dalej. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Jeśli pieszy uczestnik ruchu znajduje się na przejściu to trzeba mu ustąpić pierwszeństwa, w przeciwnym razie stróż prawa może wlepić nam mandat w wysokości 350 zł. Karane jest także wyprzedzenia na zebrze i omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszych (nawet 500 zł kary!). Ostrożnie też z włączaniem się do ruchu – pamiętajmy aby wówczas ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już są w ruchu. W przeciwnym razie możemy stać się ubożsi o 300 zł. Tyle samo zapłaci kierowca któremu zachce się wyprzedzać na skrzyżowaniach bądź który będzie wyprzedzać przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Zapomnijmy też o zasłanianiu świateł czy urządzeń sygnalizacyjnym – inaczej możemy dostać mandat opiewający na sumę 200 zł. Osoby wiecznie rozmawiające przez telefon komórkowy też mogą mieć problem za takie pogaduszki (bez użycia zestawu słuchawkowego) grozi mandat 200 zł.